Агата Крісті. Найвідоміша авторка детективної прози, яка опублікувала майже найбільшу кількість творів серед усіх письменників світу. Її книги видані накладом понад 2 мільярди екземплярів і перекладені більш ніж 100 мовами світу. Агата є рекордсменкою і в театральній діяльності, за найбільшою кількістю постановок.
Авторка публікувалася як під власним ім’ям, так і під псевдонімом (Мері Вестмакотт), в одноосібному авторстві й співавторстві. Під авторським ім’ям «Агата Крісті» вийшли 66 романів, половина з яких (33) входять до циклу творів про Еркюля Пуаро.
Зокрема у романі «Вбивство у «Східному експресі» (Murder on the Orient Express (1934)) розповідь про знаменитого бельгійського детектива, того ж самого Еркюля Пуаро, якому потрібно негайно виїхати до Британії, але квитків у «Східному експресі» зовсім немає. Йому допомагає приятель мсьє Бук, який є власником залізничної станції. Наступного дня Пуаро замислюється над тим, що всі пасажири поїзда були різних національностей, а ще дивним для нього стало те, що американець Ретчетт просить детектива, аби той був його охоронцем, але він відмовляється. У нічний час Пуаро часто прокидається від сторонніх звуків, але згодом стає тихо, зупинка поїзда внаслідок снігових заметів. Всі пасажири дуже знервовані бувши десь в Югославії, в той час у купе Ретчетта знаходять його мертве тіло…
Детектив Пуаро береться за роботу, але розуміє, що всі, хто їхав у ту ніч, мають алібі. Хоч і не знайомі, але виправдовують одне одного. Ці всі обставини не є випадковими. Еркюль Пуаро підозрює всіх!
Ще один не менш загадковий злочин у потягу описано в романі «Поїзд о 4:50 з Педдінґтона» (4.50 From Paddington (1957)). Чоловік душить жінку в купе, але це бачить міс Марпл. Тіла не знаходять ні у вагоні, ні вздовж залізничної колії, тому жінка-детектив детально обстежує найближчий до місця трагедії будинок і наймає покоївку господаря для прибирання та пошуків тіла. Це простіше, ніж шукати душогуба серед завсідників Резерфорд-Холу. Вбивця змушений зізнатися.
Продовжуючи тему розслідування вбивств, повернемося до детектива Еркюля Пуаро, про якого описано в романі Агати Крісті «Убивство Роджера Екройда» (The Murder of Roger Ackroyd (1926)). Смерть заможної вдовиці місіс Феррас в англійській провінсії. Всі думають, що вона покінчила життя самогубством, але пізніше знаходять тіло Роджера Екройда. Він був теж вдівцем і збирався одружитися з місіс Феррас. Все оточення під підозрою. Ральф Пейтон є спадкоємцем убитого Роджера, а також у нього великі борги, тож він і є найбільш підозрюваним.
Багато питань і заплутаних ситуацій, справжня головоломка, адже вбивцею може бути будь-хто.
Наступною детективною історією є серія моторошних убивств. Роман «Убивства за абеткою» (The ABC Murders (1936)). Щоб знайти наступну жертву, злочинець використовує абетку. Еркюль Пуаро вже готовий розслідувати ситуації, шукати вбивцю. Перед кожним убивством Пуаро отримує лист від аноніма, який вказує час і адресу наступного вбивства, проте поліція й Пуаро приїздять уже запізно… Багато доказів вказують на непоказного продавця Олександра Каста, але це не він, перебої в абетковій схемі…
У романі «П’ятеро поросят» (Five Little Pigs (1942)) кримінальна історія шістнадцятирічної давності. Керолайн Крейл відбуває термін за вбивство свого чоловіка, відомого художника Еміаса Крейла. Карла Лемаршан не вірить у те, що її матір могла вчинити такий злочин, тому наполягає на повторному розслідуванні, звернувшись до Еркюля Пуаро.
Згодом з’ясовується, що в день злочину у будинку були й інші люди, зокрема друг покійного Еміаса, який приїхав зі своїм братом, дівчина-натурниця, сестра Керолайн, а також гувернантка.
Детектив упевнений, що хтось із цих людей і вчинив злочин, але хто? Потрібно повертатися у минуле…
Роман «Карти на стіл» (Cards on the Table (1936)) занурює нас у світ багатіїв та їх дивних колекцій. Зокрема містер Шайтана має колекцію вбивць. Страшні злочини, сценарії та плани вбивств, а також небезпека – це його пристрасть. Шайтана часто запрошує до себе гостей, цього разу їх вісім: чотири детективи (у т. ч. Еркюль Пуаро), а також чотири можливі вбивці…
Детектив Еркюль Пуаро втручається ще в одну справу молодих закоханих Саймон і Ліннет Дойли, які вирушають на медовий місяць на пароплаві «Карнак». Як і завжди є людина, яка прагне все зіпсувати, у цьому випадку це була подруга Ліннет, Жаклін де Бельфор. Вона хотіла втрутитись у їхній весільний відпочинок, адже колись наречений був її коханим. Прибираючи в номерах, покоївка знайшла тіло мертвої місіс Дойл, в її голові була дірка від кулі. Дивним є те, що вбивця залишив слід: криваву букву «Ж» на стіні, проте Жаклін має однозначне алібі. Фактично всі пасажири могли вбити молоду жінку, адже всі щось приховують, а кілька пасажирів подорожують зі зброєю. Дізнатися, хто ж все-таки є вбивцею можна лише прочитавши роман «Смерть на Нілі» (Death On The Nile (1937)).
Роман «Убивство в будинку вікарія» (The Murder at the Vicarage (1930)) переносить нас у нову кримінальну справу, яку веде вже знайома нам із попередніх творів міс Марпл. Сільський церковний староста і полковник Протеро не мав підтримки від односельчан, вони навпаки бажали йому смерті, і ось одного разу його застрелили в будинку пастора (вікарія). І хтось подумав би, що злочин легко розкрити, адже на столі залишився годинник, на якому зупинився час, недописаний лист до господаря будинку, всі двері були відчинені ще й вбивця сам прийшов до поліції, а пізніше й ще одна особа з щиросердечним… Але це не так!
У романі «І не лишилось жодного» (And Then There Were None (1939)) розповідь про десятьох незнайомців, які потрапили на далекий Солдатський острів, оскільки були запрошені туди, до розкішного будинку. Вони не зрозуміли, чому, хто і для чого їх викликав.
Невдовзі почалося жахіття: хтось убиває людей, а в той час зі столу, із десяти порцелянових статуеток зникає по одній. Хто цим займається? Як тут задіяні діти? Про це все можна дізнатися на сторінках роману.
Не менш цікавий роман Агати Крісті, який має назву «Кривий будиночок» (Crooked House (1949)). У цьому творі ми знайомимось із новим головним персонажем, Чарльзом Гейвордом, який є сином комісара поліції. Приліт до Єгипту, знайомство із Софією, внучкою мільйонера Арістіда Леонідіса, а згодом і намір пропозиції руки та серця для чарівної леді. Але не так сталося, як гадалося, Софії зараз зовсім не до весілля, адже вбили її діда. З’ясували, що в організм Арістіда Леонідіса вкололи замість інсуліну смертельну дозу інших ліків. Чарльз починає розслідування…
Обов’язково прочитайте твір Агати Крісті «Останній сеанс» (The Last Seance (1926)). Головна героїня, мадам Сімона, планує завершувати свою практичну кар’єру, але в неї запланований останній сеанс: померла донька мадам Ікс… Чи буде цей сеанс успішним? Про це можна дізнатися на сторінках книги.
Королева детективу! Так називають Агату Крісті. А й справді, її книги наповнені загадковістю, таємничістю, цікавістю. Неможливо відірватися від будь-якої книги цієї письменниці, адже протягом усіх текстів простежується інтрига, відчуття нез’ясованості, питань і поступових відповідей, саме тому хочеться прочитати до кінця. Ці книги є дещо й повчальними: любов і зрада, життя і смерть, друг і ворог… це все вічні поняття!