logo3.png

«Народна Лялька» Л. Орлова та О. Найден

********
Нема в наявності
Підписатися
Поділитись
Видавництво Art Huss
  • Опис
  • Характеристики

"Цінність наших ляльок грошами не вимірюється, а полягає у чомусь іншому. У чому ж? На це питання важко відповісти однозначно і категорично. Побіжно згадані попереду "справжні" колекційні ляльки створюються виробничим способом, який вимагає оригінальних дизайнерських рішень і технологічних новацій, значних творчих зусиль інженерів, винахідників і художників. Ляльки нашого зібрання, яке також можна називати "колекція" - саморобні. Їх у хатніх умовах створюють (крутять, шиють, мотають, одягають) матері, бабусі й дівчатка-підлітки."
"Якщо, наприклад, зібрати разом в одній кімнаті бабусь-лялькарок із Середньої Наддніпрянщини, Харківщини, Карпат, Поділля, дати їм матеріал, який забажають, то кожна з них по-різному почне робити свою ляльку."
"Отже, робимо перший висновок - щодо наукового значення нашої колекції ляльок, яка дозволяє впевнитися у існуванні різних форм і проявів пластичної інтуїції, відтак і різних варіантів конструктивного дизайну в різних місцевостях і регіонах України."
"Другий висновок стосуватиметься витоків народних ляльок, їх історичних коренів, їх духовного значення. При тому, що дорогі колекційні ляльки неймовірно красиві, дивовижні щодо форм і механізмів, являють собою шедеври майстерності, певної містично-сомнамбулічної відстороненості від нормально-природних реалій. Такими є містичні ляльки Е.Т.А. Гофмана (Олімпія), Ф. Достоєвського (Золовка), С. Кржижановського (Фіфка), також ляльки Агати Крісті, Диккенса, ляльки-герої багатьох кінофільмів. Вони протиставлені людині, є посланцями хтонічних сфер і передвісниками есхатологічних явищ. Натомість наші саморобні ляльки теплі, рідні, зберігають тепло маминих і бабусиних рук, також зберігають зв'язок із предками, адже зроблені із залишків їх одягу. Але вони не такі прості й однозначні, як це здається на перший погляд. Їх витоковою основою є давні богині родючості часів аграрно-еротичної космології та уявлень про космологічно-антропоморфний характер світотворення. Не слід також забувати і про обрядове минуле цих ляльок, з їх андрогінною (чоловічо-жіночою) природою, яка відповідає ідеї колодійного і купальського обрядів, березневих обрядів, пов'язаних із богинею родючості Криницею, із обрядовими функціями їх першопредка - міфологічної солом'яної ляльки. Незаперечною є також оберегова і шлюбно-побажальна роль ляльок, створюваних бабусями для онук. Також при усій простоті й "примітивності" наших ляльок, в них зберігаються основи давніх уявлень щодо дикої, яскравої краси язичницьких жіночих божеств, між тим - і тонкі, вишукані смаки народного художнього генія.
Отже, ляльки нашої "бідної" колекції містять у собі сутність доцивілізаційних і доісторичних основ сприйняття антропоморфних моделей світобудови; проте закладені в них і ті чинники, які співзвучні нашому часові, і які є сучасні усім часам."

Олександр Найден