ТОП 11 книжок для дітей на складні
(читай: дорослі?) теми
Часто ми намагаємося захистити дітей від будь-чого травматичного. Ми встановлюємо для них особливі правила, межі. І таким чином не сприймаємо їх як повноцінних членів суспільства. Ми оберігаємо їх від мультфільмів, які можуть «нашкодити», ставимо вікові обмеження на книжки, фільми, картинки в Інтернеті, часто не пропонуючи ніякої альтернативи. Створюємо ідеальний дитячий світ. Проте як тоді пристосуватися до цього життя та проблем, які в ньому виникають? У цій добірці ми пропонуємо книжки на 11 «складних» тем для дітей, які зазвичай замовчуються або залишаються недосказаними.
1. ПРО ПІЗНАННЯ ІНШОГО.
«Я завжди писатиму у відповідь» Кейтлін Аліфіренка, Мартін Ганда, Ліз Велч від #книголав

У цій книжці про те, як зрозуміти когось дуже незрозумілого на перший погляд. Тут все почалось з листа. Вчителька місіс Міллер дала завдання — вибрати для листування країну. І...Кейтлін вибрала Зімбабве: «Чомусь те, як ця назва виглядала на дошці, мене зацікавило». Цей момент змінив життя цієї 12-річної дівчинки і, врешті, 12-річного хлопчика Мартіна. Про пізнання «Іншого», дружбу, дорослішання, порозуміння, боротьбу за краще життя (навіть трохи про колоніалізм). Авторка пише від імені дітей, що ведуть листування, і це дууууже зближує читача з героями.
2. ПРО МЕТУ. ПРО МРІЮ. А ТАКОЖ ПРО ТЕ, ЩО ДЕЯКІ РЕЧІ В ЖИТТІ ДАЮТЬСЯ НЕЛЕГКО.
«Пуанти для Анни» Надія Гербіш від «Видавництва Старого Лева»

Чи правильно те, що ми будь-якими способами намагаємось полегшити життя-буття дітей, а дівчаткам ще й говоримо як важливо бути красивою, слухняною, сором'язливою, проте не згадуємо, що шлях до успіху часто буває нелегким і за нього треба поборотись. Це не така книжка, якою вона здається на перший погляд. Звісно, все через рожевий. Проте так само як нам треба навчитись не ставитись упереджено до рожевого, так само й до дитячих книжечок «для дівчаток». Насправді вона не лише для дівчаток, і не лише для маленьких. Це не історія про закоханість і не посібник для «юних леді». Це книжка про дівчинку, яка поставила собі велику мету і досягла її. Про те, що нічого насправді в житті не дається легко. Про роботу над собою і стійкість. А ще…трошки про надзвичайну бабусю, яка залюбки поїде з онучкою поплавати на гондолі.
«...Не будь таким чутливим», — каже мама.
Легко казати.
Невже вона думає, що я сам так хочу?
Невже вона думає, що це можна самому обрати?..
3. ПРО ЧУТТЄВІСТЬ.
«Про це говорять лише з кроликами»
Анни Хьоґлунд від «Видавництва».

Книжка про те, що хвилює кожного і кожну в якийсь момент життя. Питання, які піднімає авторка, хвилюють нас змалечку, а потім ми знову й знову до них повертаємось. У нас кажуть «біла ворона», а головний герой цієї книжки – білий кролик. Але значення те ж саме. Кролик почуває себе чужим у цьому світі. І він переймається через багацько речей. Про вміння казати «ні» і вміння казати «так», про те, що близькі люди можуть бути дуже далекими, про важливість єдності з собою та самотності, про страх перед спілкуванням, про маски, які ми одягаємо щодня, про нерозуміння, чуттєвість, емоційність, про старішання і навіть смерть…В цій маленькій книжечці насправді стільки важливих речей, а розказані вони так просто, що одразу розумієш їхню складність.
4. ПРО ВІЙНУ.
«Від війни плачуть» Тірци Атар від «Видавництва Старого Лева»
Ми купуємо іграшкові гвинтівки та солдатиків, проте чи говоримо про важливість миру і про те, що війна — це далеко не захоплива дитяча гра. Ізраїльська поетеса пише вірші від імені 7-річної дівчинки. Вона чекає батька, який пішов на війну. Про страх, втому, бажання втечі, смерть…Про війну в Ізраїлі 70-х, а насправді — про будь-яку війну.

5. ПРО МИСТЕЦТВО.
«Мій Музей» (створено спільно з Національним художнім музеєм України) від «Основи»
Це міг би бути звичайний шкільний робочий зошит, проте це — зошит з мистецтва, так ще й на основі колекції Національного художнього музею України. Він пояснить, що ж таке мистецтво, хто такий художник та як він працює, а врешті — що таке музей і ЧОМУ це цікаво.

«Зоряна ніч Ван Гога» Майкла Бьорда від Nebo Booklab Publishing
Цікаво про історію мистецтва для дітей. Від найперших спроб зобразити дійсність до часто такого незрозумілого багатьом мистецтва сучасності. А що до вподоби вам, маленькі поціновувачі мистецтва: пейзажі Сера, скульптури Камілли Клодель чи натюрморти Сезана?
6. ПРО СЕКС.
«Sex. Наука в коміксах» Ларрі Ґонік та ДеВо Крістін від «Рідна мова»

Вчителі, а часто й самі батьки, та й навіть підручники в школі старанно приховують слово на «С». Причому здебільшого в останніх секс пов'язаний суто з функцією розмноження. Але в будь-якому випадку краще, щоб дитина мала альтернативну відповідь (або відповіді) на запитання про «ЦЕ».

Дотепно, просто та інформативно дітям про секс. Ларрі Ґонік та Крістін ДеВо, автори коміксів, розповідають також про тіло, біологічні процеси та особливості організму чоловіка ті жінки, статеву орієнтацію, презервативи та важливість їх використання і багато іншого.

Примітка. А ви знали чим схожі й чим відрізняються секс та їжа?
Примітка друга. Якщо вам цікава тема сексуальної освіти, то шукайте цікаву та корисну інформацію ТУТ.


7. ПРО КРИМ.
«Казки сонячного півострова» Наталка Кримська від «Зелений пес»

Книжечка для маленьких читачів (хоча не тільки) про втрачений Крим. Як пояснити дітям трагедію сучасної України? Авторка точно знає і дуже просто пояснює дуже складні речі. Її герої борються за те, щоб півостів, який захопили, знову став вільним, світлим та чистим. У цьому їм допомагають дощик Кап, морський Баранець, неслухняна Зірочка, Пісочний чоловічок і багато інших казкових персонажів.
8. ПРО ВИДАТНИХ УКРАЇНОК.
«Це зробила вона» , створена120 авторками та авторами від «Видавництва»

Книжка про видатних українських жінок, створена 120 ілюстратор(к)ами і автор(к)ами. Про відомих та невідомих. Про успіх, натхнення, падіння і перемоги, а також про те, чому їхній вклад в історію України такий важливий. Ілюстрації та тексти книжки створені в різних стилях, наприклад, є акварельні й діджитал-ілюстрації, оповідь від першої та третьої особи. А ви знали про українську мікробіологиню Ганну Єльську, праці якої відомі в усьому світі? Вона зробила припущення про те, як можуть синтезуватися білки в клітинах: «Наука стала її високою вежею, куди не кожен лицар дострибне». Або про художницю Софію Караффу-Корбут? Чи авіоконструкторку Єлизавету Шахатуні?
9. ПРО БОГА.
«Що таке Бог?» Ейтана Борітцера від «Чорні вівці»

Це — найпопулярніша книжка американського автора, яка починає дитячу серію під назвою «Що таке..?» (What is?) про виховання особистості, де він піднімає такі теми як: любов, смерть, краса, мир, гроші, почуття тощо.

У цій книжці Борітцер переосмислює поняття бога, збираючи уявлення про нього, які існують. Про різноманіття релігій та прийняття інших, шлях до розуміння та пошук істинного. Звісно,в легкій та зрозумілій для дітей формі.

10. ПРО ІНКЛЮЗИВНІСТЬ.
«Диво» Р.Дж. Паласіо від «Віват»

Огесту Пуллмену десять років й він хворий на рідкісну хворобу. Він переніс двадцять сім операцій. А через вигляд його обличчя більшість дітей не сприймають його. Навіть рідні. Вія говорить, що він звичайний, а мама з татом — що надзвичайний, проте насправді як Огест, так і його рідні знають, що він просто «не такий», «інший».
11. ПРО ФІЛОСОФІЮ.
«Усі запитують чому?» Ева Суссо, Анна Хьоґлунд від «Видавництва»

Герої цієї книжки — діти, які розмірковують над філософськими питаннями. А допомагають їм знайти відповідь видатні філософи та філософині. І ні, діти в цій книжці ніякі не супергенії чи суперінтелектуали. Просто кожен і кожна з нас часто розмірковують в житті над цими питаннями, проте не часто здогадуються, що насправді вони хвилюють всіх. Чому люди помирають? Що таке «я існую»? Що таке добро і зло? Чому іноді сумно і сіро? Чи існує Бог? Чому ми різні і як зрозуміти Іншого?
Що ж, не кожен дорослий і не кожна доросла сприймають ці теми. І підґрунтя цьому може бути саме в тому, що ми, намагаючись захистити дітей від будь-чого травматичного, насправді робимо їх більш незахищеними, створюємо для них багато перешкод на шляху до розуміння світу.
Авторка: Ілона Середа

Made on
Tilda